Müfessir, Edîb, Mütefekkir, Araştırmacı, Yazar

ANASAYFA
BİZE ULAŞIN
BİZİ TAKİP EDİN
AMACIMIZ
KUR'AN DİNLE
ÇIKACAK KİTAPLARIMIZ
“Onlar hâlâ câhiliye devrinin hükmünü mü istiyorlar? Kesin inanan bir toplum için, hükmü Allah’tan daha güzel olan kimdir?” (Mâide: 50) "Câhiliyye'nin anlamı bu ayette açıkça tarif ediliyor. Câhiliyye –Allah'ın belirttiği ve Kur'an'da da ifade edildiği gibi- insanların insanlar için hüküm belirlemesi, insanların insanlara kulluk yapması, Allah'a kulluğun terk edilmesi, Allah'ın ilâhlığının reddedilmesi, bu reddin karşılığında da bir kısım insanların ilâh kabul edilmesi ve Allah'ı bırakıp onlara kulluk yapılmasıdır. Bu ayetin ışığında câhiliyye, geçmiş zamanın bir dönemi ile sınırlı değildir. Câhiliyye bir vakıadır. Bu vakıa dün vardı, bugün var ve yarın da olacak. Câhiliyye'nin özelliği, İslam'a karşı olma ve İslam'a zıtlıktır.

 

FÎ ZILÂLİ'L KUR'AN'DA, MÂİDE SÛRESİNİN 50. AYETİNİN ANLAM VE TEFSİRİ:

 

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم ِ

 

أَفَحُكْمَ الْجَاهِلِيَّةِ يَبْغُونَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللّهِ حُكْمًا لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ“Onlar hâlâ câhiliye devrinin hükmünü mü istiyorlar? Kesin inanan bir toplum için, hükmü Allah’tan daha güzel olan kimdir?” (Mâide: 50) 

"Câhiliyye'nin anlamı bu ayette açıkça tarif ediliyor. Câhiliyye –Allah'ın belirttiği ve Kur'an'da da ifade edildiği gibi- insanların insanlar için hüküm belirlemesi, insanların insanlara kulluk yapması, Allah'a kulluğun terk edilmesi, Allah'ın ilâhlığının reddedilmesi, bu reddin karşılığında da bir kısım insanların ilâh kabul edilmesi ve Allah'ı bırakıp onlara kulluk yapılmasıdır. Bu ayetin ışığında câhiliyye, geçmiş zamanın bir dönemi ile sınırlı değildir.

Câhiliyye bir vakıadır. Bu vakıa dün vardı, bugün var ve yarın da olacak. Câhiliyye'nin özelliği, İslam'a karşı olma ve İslam'a zıtlıktır.

İnsanlar, hangi zaman ve hangi mekanda olursa olsunlar, ya tek bir meselede bile taviz vermeden Allah'ın şeriatına göre hükmedecekler, onu kabul edecekler ve ona tam olarak teslim olacaklar ve böylece Allah'ın dinine girecekler. Yada, insan aklının ürünü olan bir şeriata, bir ideolojiye göre hükmedecekler, -hangi şekilde olursa olsun- o ideolojiyi benimseyecekler; bu durumda da câhiliyye'ye mensup olacaklar. Böyle yapanlar, ideolojisi doğrultusunda hüküm verdikleri kişinin dinindedirler,

Allah'ın dininde değil! Allah'ın hükmünü istemeyen, câhiliyye'nin hükmünü istiyor demektir. Allah'ın şeriatını reddeden, câhiliyye sistemini kabul ediyor ve câhiliyye'yi yaşıyor demektir.

Bu, yolların ayrılış noktasıdır. Allah, insanları bu noktada durdurur. Onlar, bundan sonra diledikleri yolu seçmekte serbesttirler.

 Ardından Allah bu tür insanlara, câhiliyye sistemini istemeleri sebebiyle kınayıcı bir soru yöneltir. Allah'ın hükmünün üstün olduğunu vurgulayıcı bir soru.

"Kesin inanan bir toplum için, hükmü Allah'tan daha güzel olan kimdir?"

Evet, kimin hükmü Allah'ın hükmünden daha güzel olabilir? İnsanlar için, Allah'ın belirlediği şeriattan ve onun hükmünden daha iyi bir şeriat ve hüküm belirleyebileceği iddiasında bulunmaya kim cesaret edebilir? Böylesi büyük bir iddiayı ispat etmek için hangi gerekçeye sahip olabilir? Bu iddiaya kalkışan, insanları yaratıcıdan daha iyi tanıdığını söyleyebilir mi? İnsanlara, insanların Rabbinden daha merhametli olduğunu söyleyebilir mi? İnsanların menfaatlerini, insanların ilâhından daha iyi bildiğini söyleyebilir mi? Son şeriatını belirleyen, son elçisini gönderen, onu peygamberlerin sonuncusu, getirdiği mesajı da kitapların sonuncusu yapan ve İslam şeriatını da kıyamete dek geçerli kılan Allah'ın durumların değişebileceğini, yeni ihtiyaçların ortaya çıkabileceğini, farklı koşulların meydana gelebileceğini bilmediğini iddia edebilir mi? Bir kimse, Allah bütün bunları bilmediği için şeriatında bunları belirtmemişti fakat âhir zamanda bunlar insanlar tarafından kavranmıştır diyebilir mi?

Allah'ın şeriatını insan hayatından uzaklaştıran, onun yerine câhiliyye şeriatını, câhiliyye hükmünü koyan, kendi arzusunu veya herhangi bir ulusun yada bir neslin arzularını Allah'ın hükmünden ve Allah'ın şeriatından üstün tutan kimseler, bu tür sözler söylemeye nasıl cür'et edebiliyorlar?

Özellikle de kendisinin Müslümanlardan olduğunu iddia eden bir kimse, bu gibi sözler söyleyebilir mi?

İçinde bulunduğumuz şartlarmış. Durumlar çok değişmiş. İnsanların istememesiymiş. Düşmanlardan korkmamız gerekirmiş. Allah, Müslümanlara şeriatını kendi aralarında yürürlüğe koymalarını, Kur'an metodu üzerinde yürümelerini, indirdiği şeriatın bir meselesini bile saptırmamalarını emrederken, bütün bunları bilmiyor muydu?

Beklenmedik ihtiyaçlar, yenilenen şartlar ve göz ardı edilemeyecek durumları Allah'ın şeriatı ihata etmekte yetersizmiş! Şeriatından taviz verilmemesi için kesin ifade kullanan ve insanları uyaran Allah, bütün bunların olacağını bilmiyor muydu?

Bütün bu konularda, Müslüman olmayan bir kimse dilediğince konuşabilir, Fakat Müslüman olan yada Müslüman olduğunu iddia edenler bu gibi sözler söyleyebilir mi? Bu tür sözler söyledikten sonra, onun İslam'la artık ne ilgisi kalmıştır. Bundan sonra onlarda İslam'dan bir iz kalır mı?

Bu, yol ayrımıdır. Kişi, tercihini yapmak zorundadır. Seçimini yapmışsa artık tartışmanın bir faydası yoktur.

Ya İslam, ya câhiliyye! Ya iman, ya küfür! Ya Allah'ın hükmü, ya câhiliyye'nin hükmü!

Allah'ın indirdikleriyle hüküm vermeyenler; kâfirlerin, zâlimlerin ve fâsıkların tâ kendileridir. Yönetilenlere karşı Allah'ın hükmüyle hükmetmeyenler, kesinlikle mü'min değildirler.

Bu mesele, Müslümanın kafasında açık ve net olmalıdır. Yaşadığı çağda, insanlara karşı Allah'ın hükmünü uygulama hususunda tereddüde düşmemelidir. Bu gerçeğin zorunlu sonucu gereği, dosta da düşmana da Allah'ın şeriatını uygulamalı ve bunun sonucuna da katlanmalıdır.

Müslüman bu meseleyi kesin olarak kafasına yerleştirmezse, ölçü ve istikrarı kaybedecek, kendisini yöntem sorununun içinde bulacak, hak ile batılı birbirinden ayıramayacak, doğru yolda bir adım bile ilerleyemeyecektir. Bu meselenin, insanların pek çoğunun kafasında kapalı ve anlaşılmaz kabul edilse bile, Müslüman olmak ve Müslümanlığın gereklerini yerine getirmek isteyenlerin kafasında bir muamma bulunması asla doğru değildir."

(Fî Zılâli'l Kur'an, Seyyid Kutub, Mâide Sûresinin 50. Ayetinin Tefsirinin Tercümesi.)


Tercüme:

Yusuf Semmak

 

Bağlantı | kategori: TERCÜMELER | tarih: 10/12/2012 | Yorum(0) | Yorum yaz
YORUM YAZINIZ
İSMİNİZ

E-Posta (Gizli)

Web siteniz

Yorumunuz

Güvenlik kodu
Son Konular • “Kadınlar Havuza Girebilir mi?” Sorusuna Verdiğimiz Kısa ve Özlü Cevap
• Kadın Sesiyle ve Çalgı Aletleriyle İcra Edilen Şarkı, Türkü, Ezgi ve İlahiler Hakkında Bir Soruya Verdiğimiz Cevap
• NASİHATLER 10
• Muhtelif Konularda KISA KISA - 2
• NASİHATLER 9
• “Ticaret yapıyorum ama maddi ve manevi anlamda bir türlü rahata eremiyorum” mu diyorsunuz?
• Hadis Dersleri -1 (Ders Videosu)
• SESLİ HADİS DERSLERİ - YAKINDA!
• Sesli Ders Videoları Arşivi (Yusuf Semmak)
• ARAPÇA DERSLERİ (ZAMİRLER) -5-
• Kadınların Saçlarını Kısaltmaları Câiz midir?
• Muhtelif Konularda KISA KISA - 1
• Ömer Nesefî Akâidi Tercüme ve Şerhi 5 (Ders Videosu)
• İNFÂK BİLİNCİNİ KUŞANMAK!
• NASİHATLER 8
• HADİS İNKARCILIĞI FİTNESİ!
• Arapça'da “İmmea” Edatının Anlamı Nedir?
• Din Kardeşlerimizi Hayırla ve Sevgiyle Analım
• Ömer Nesefî Akâidi Tercüme ve Şerhi 4 (Ders Videosu)
• Arapça Kaynak Kitap İndir
• 80 Soruda Emsile Sınavı ve Cevapları
• NASİHATLER 7
• Ömer Nesefî Akâidi Tercüme ve Şerhi 3 (Ders Videosu)
• Ömer Nesefî Akâidi Tercüme ve Şerhi 2 (Ders Videosu)
• Ashâbu’l Uhdûd, Sihirbaz, Rahip ve Çocuğun Kıssası
• NASİHATLER 6
• Ömer Nesefî Akâidi Tercüme ve Şerhi 1 (Ders Videosu)
• Peygamberler Tarihi Bilgi Yarışması Test Soruları - PDF İndir!
• Kapının Eşiği!..
• Pratik Arapça Alıştırmaları
• GÜNLÜK: Günler, Şu Ayet Üzerinde Düşünmekle Anlam Kazanır: "Sizi düşünecek kimsenin öğüt alabileceği kadar yaşatmadık mı?" (Fâtır: 37)
• NASİHATLER 5
• HUDEYBİYE ANLAŞMASININ ÖNEMİ
Son Yorumlar
Alihan
bence bu site çok güzel ve bu sit
Yusuf Semmak
Alenen günah işleyen kimseler, te
Hüseyin
Allah günahı alelen işleyenlerin
Yusuf Semmak
Kadınların Yüzlerini ve Ellerini
nimet
kadının yüzü açık dışarı çıkması
berfinay
gerçekten insanları aydınlatacak
kütahya
gerçekten çok işime yaradı bu ins
Yusuf Semmak
Bazı arkadaşlar, -TDK'yı dikkate
Yusuf Semmak
MÜZEKKER VE MÜENNES İSİMLERE ÖRNE
ferhat
acaba 1 den 20 ye kadar müennes v
Mustafa GARGI
Çok işime yaradı. Teşekkür ederim
ege
hocam valla çok güzel
Yusuf Semmak
Merhaba, Rabbimiz rızâsına uygun
bakican
Çok isime yaradi herkese tercih e
esma
süper çok beğendim
korecan
muthiş olmuş
Medid4423
Hocam Merhabalar, sorum şu : ben
aygün
ben sorularda istiyorum ama güzel
emin
ÇOK GÜZEL ANLAT MIŞSINIZ HELAL OL
zeynep
inşallah güzeldir
Yusuf Semmak
KADINLARIN SAÇLARINI KISALTMALARI
meseret
Selâmün Aleyküm benim sorum saci
Yusuf Semmak
Evvâbîn namazının kuşluk vaktinde
hamza koçak
evvabın namazı akşam namazından s
Yusuf Semmak
Bir arkadaşımızın: “Bu Ayette, bo
1234
bu ayette , boyundaki zinetleri g
muhammed emre
çok iyi bir site bayıldım imam ha
Fikret
Allah razı olsun,tağutların Tuğya
rana
Cok guzel cok isime yaradi teşekk
Yusuf Semmak
HADİS İNKÂRCILIĞI, USÛL-Ü HADİS İ
ebru
elinize düşüncelerinize sağlık ge
nuran
Saç nasıl avret yerleni örtsün .R
Yusuf Semmak
SABAH NAMAZININ GİRİŞ VE AKŞAM NA
© 2012 YUSUFSEMMAK.COM